2. Передача права власності на майно з погляду продавця та покупця: права, обов’язки.
Якщо Ви продавець
Відповідно до законодавства, за договором купівлі-прода- жу Ви зобов’язуєтесь передати майно (товар) у власність покупцеві, тобто виконання такої дії є Вашим основним обов’язком. Передачею майна визнається вручення речі одержувачу, а так само здача транспортній організації для відправлення покупцю та здача на пошту для пересилання покупцю речей, що відчужуються.
Майте на увазі! Законодавство передбачає, що Ви зобов’язані передати покупцеві зазначене у договорі майно (товар) в строк, що зазначений у договорі купівлі-продажу. Адже належне виконання означає виконання умов договору у встановлений строк[1].
Сторони договору купівлі-продажу (продавець і покупець) за взаємною згодою повинні встановити у договорі певний строк, коли саме продавець зобов’язаний передати товар покупцю (наприклад, у конкретну дату, до або після оплати покупцем товару тощо).
Якщо у договорі купівлі-продажу не визначений сторонами строк виконання Вами обов’язку щодо передачі товару або визначений моментом пред’явлення вимоги, то у такому випадку покупець має право вимагати від Вас передачі товару, обумовленого договором купівлі-продажу, у будь-який час. При цьому Ви зобов’язані передати покупцю зазначений у договорі товар у семиденний строк від дня пред’явлення вимоги, якщо обов’язок негайної передачі речі (товару) не випливає із договору купівлі-продажу або актів цивільного законодавства.
Що Вам необхідно знати про момент передачі товару
Як правило, право власності набувача виникає з моменту передачі товару (майна), якщо інше не передбачено законом або договором.
Так, Ваш обов’язок передати майно (товар) покупцеві буде вважатись виконаним у момент вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений Ваш обов’язок доставити товар.
Ваш обов’язок передати товар покупцеві вважається виконаним також у момент надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві в місці знаходження товару. Іншими словами, якщо Ви з покупцем домовились між собою, що він отримає майно (товар) за місцем його знаходження, то право власності на зазначене майно (товар) у покупця виникає після реального отримання товару.
Водночас Ви і покупець на свій розсуд маєте право визначити угодою будь-який інший момент, який не збігатиметься з моментом передачі речі.
Крім того, законодавством визначається, що товар є наданим у розпорядження покупця, якщо у строк, встановлений договором, він готовий до передання покупцеві у належному місці. При цьому Ви повинні проінформувати покупця про те, що товар, який є предметом договору купівлі-продажу, готовий для його передання.
Якщо ж відповідно до договору купівлі-продажу Ви не зобов’язані доставити товар або передати товар за місцем знаходження покупця, Ваш обов’язок передати товар покупцеві вважатиметься виконаним у момент здачі товару перевізникові або організації зв’язку для доставки покупцеві.
Як вже зазначалось, основним Вашим обов’язком як продавця за договором купівлі-продажу є передача покупцеві майна (товару), що є предметом договору.
Пам’ятайте!, що у разі невиконання Вами цього обов’язку, тобто у разі відмови передати проданий товар, покупець має право відмовитись від договору купівлі-продажу.
Зважайте на те, що відповідно до договору купівлі-продажу Ви повинні передати покупцеві майно (товар) у власність.
Тобто Ви повинні передати не тільки саму річ, що є предметом договору купівлі-продажу, але також одночасно з зазначеним майном (товаром) його приналежності, документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару.
Якщо Ви не передали покупцеві приналежності товару або документи, що його стосуються, покупець має право встановити Вам розумний строк для вчинення таких дій. Якщо ж і в цьому випадку Вами не передано зазначені речі (документи), покупець може відмовитись від договору.
Якщо Ви покупець
Як вже зазначалось, Ви за взаємною згодою з продавцем повинні встановити у договорі певний строк, коли саме продавець зобов’язаний передати Вам товар.
Якщо у договорі купівлі-продажу не визначений сторонами строк виконання обов’язку продавцем щодо передачі товару, або він визначений моментом пред’явлення вимоги, то у такому випадку Ви маєте право вимагати від продавця передачі товару, обумовленого договором купівлі-продажу, у будь-який час. При цьому він зобов’язаний передати Вам зазначений у договорі товар у семиденний строк від дня пред’явлення вимоги, якщо обов’язок негайної передачі речі (товару) не випливає із договору купівлі- продажу або актів цивільного законодавства.
Майте на увазі! Як правило, Ваше право власності на придбаний товар виникає з моменту передачі товару (майна), якщо інше не передбачено законом або договором.
Ви стаєте власником майна (товару) тільки після того, як власник товару, що є предметом договору купівлі-продажу, передасть його Вам.
Якщо Ви з продавцем домовились між собою, що Ви отримаєте майно (товар) за місцем Вашого знаходження, то право власності на зазначене майно (товар) у Вас виникає після реального отримання товару, і після того, як Ви зі свого боку сплатите певну суму за придбане майно (товар).
Майте на увазі! Що стосується нерухомого майна, то право власності на жилий будинок за договором про його відчуження не може виникнути у Вас раніше нотаріального посвідчення, оскільки такий договір набуває юридичної сили лише з моменту його нотаріального посвідчення.
У разі відмови продавця передати проданий товар або у разі невиконання продавцем обов’язку передати майно (товар) Ви маєте право відмовитись від договору купівлі-продажу.
Відповідно до договору купівлі-продажу продавець повинен передати Вам майно (товар) у власність. При цьому він повинен передати не тільки саму річ, що є предметом договору купівлі-про- дажу, але також одночасно з зазначеним майном (товаром) його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару.
Пам’ятайте! Ви маєте право відмовитися від договору купівлі-продажу у випадку, якщо продавець товару так і не передасть Вам приналежностей або документів, що стосуються товару у встановлений Вами строк для їх надання. У цьому випадку Ви повинні повернути зазначений товар.
[1]Строк виконання визначається настанням певного моменту або закінченням періоду часу, коли зобов’язання повинно бути виконано.